Malom hrvatskom gradu veliko priznanje: “Kotačić koji radi goleme promjene”

U Bruxellesu je u četvrtak na svečanosti dodjele Nagrade za europske prijestolnice uključenosti i raznolikosti 2023. gradonačelnik Labina Valter Glavičić primio nagradu za osvojeno drugo mjesto u kategoriji lokalnih tijela s manje od 50.000 stanovnika.

Među 74 prijave iz svih dijelova EU-a Labin se izborio za ulazak među finaliste uz još 28 regija, gradova i mjesta iz devet europskih zemalja: Luksemburga, Finske, Poljske, Francuske, Njemačke, Italije, Portugala, Španjolske i Belgije. Nagradu je gradonačelniku uručila Kate Feeney, članica Odbora regija, a gradonačelnik je u svom govoru zahvalio što se jedan mali Labin prepoznao kao bitan kotačić koji možda ne radi gigantske promjene, no svakako radi pomake ka boljoj kvaliteti života cjelokupne zajednice.

Foto: Grad Labin

- Govorit ću na hrvatskom jeziku jer Hrvatska je najmlađa članica Europske unije i za sve nas je jako važno štititi svoj jezik. Počašćen sam što sam danas ovdje i što ste upravo naš grad, koji broji nešto više od deset tisuća stanovnika, prepoznali kao grad koji je primjer uključivosti i raznolikosti, raznolikosti koja čini bogatstvo.

Labin je možda ponajviše poznat kao rudarski grad u koji su kroz povijest pristizali rudari iz cijele Europe, u kojem su zajedno radili pripadnici različitih naroda, govoreći različite jezike i dolazeći iz različitih kultura. No, teški uvjeti rada u rudniku doveli su do velike međusobne požrtvovnosti i uvažavanja. Upravo u rudniku se učila tolerancija, uključivost i različitost. Na tim temeljima tolerancije odgajaju se generacije naši sugrađana i zato je uvažavanje različitosti vrijednost koju živimo - ne krijući ponos rekao je prilikom preuzimanja nagrade gradonačelnik Grada Labina Valter Glavičić.

Ovom se nagradom prepoznaju nastojanja gradova, mjesta ili regija u Europskoj uniji u promicanju uključenosti i stvaranju društva bez diskriminacije.

Natjecanje je prilika lokalnim tijelima da pokažu politike i inicijative kojima se stvaraju uključivija okruženja za njihove građane, a obuhvaća inicijative kojima se promiču raznolikost i uključenost na temelju spola, rasnog ili etničkog podrijetla, vjere ili uvjerenja, invaliditeta, dobi i ravnopravnosti LGBTIQ osoba te kojima se promiču intersekcionalnost i međupovezani odnosi različitih oblika društvenih kategorija.

Ovo je druga godina zaredom da se ovo natjecanje u organizaciji Europske komisije provodi, a europska povjerenica za ravnopravnost Helena Dalli još je i prije izjavila.

- Zahvalna sam što su se 74 lokalna tijela prijavila za ovogodišnju Nagradu za europske prijestolnice uključenosti i raznolikosti. Na najbolji mogući način pokazujete do koje mjere Europska unija podržava ravnopravnost i raznolikost te nastoji biti uključiva za sve svoje zajednice. Vaša nastojanja da osigurate jednako postupanje prema svima i da svima osigurate uživanje vlastitih građanskih prava treba podržati i pohvaliti - zaključila je.

A.B.