'Location manageri' svjetske filmske industrije obilaze lokacije od Dubrovnika do Kvarnera

Ovih su dana Hrvatsku obilazili inozemni utjecajni menadžeri za filmske lokacije, s jednim ciljem: odabir lokacija za buduće svjetske projekte. O tome, ali i kroz 10 panela, filmski su stručnjaci razgovarali o filmskoj budućnosti, na cjelodnevnoj manifestaciji ''ProFilm Dani''.

''Hotel Portofino'' radnjom je smješten u Italiju 1920. No, to je lovranska vila, a čitava Primorsko goranska županija, već treću sezonu je filmski set.

- Treća sezona prošla je puno glađe, jer počeli smo s prvom za vrijeme COVID pandemije. Sada nam se pridružila i hrvatska kostimografkinja, ali sve tri sezone smo snimali tijekom ljetnih mjeseci, i ovoga ljeta su izazov bile oluje, a s tim se vremenskim uvjetima novim moramo pomiriti . rekao je za Dnevnik Christopher Arache, producent serije ''Hotel Portofino''.

Čak 95 % filmske ekipe hrvatski su filmski radnici. I to oni koji stvaraju seriju Šutnja. A ukupni izravni prihod od serije je 15 milijuna eura.

- Negdje oko 27 tisuća noćenja smo ostvarili kroz te tri sezone, a to su zapravo dvije kalendarske godine. Serija se prikazuje na više od 70 teritorija u svijetu i iznimno je popularna u Americi - otkrio je producent Nebojša Taraba.

Menadžeri obišli potencijalne lokacije diljem zemlje

Od Dubrovnika do Kvarnera, uz unutrašnjost, ovih su dana obišli europski 'location manageri'.

- Sustav povrata novca od 25% prvi je i najvažniji korak kad pregovaramo o produkciji, no kada primim scenarij u ruke, tražim odgovor gdje to imaginarno mjesto oživjeti na filmu. Hrvatska nudi puno, povijesnu različitost, ali i mjesta koja do sada nisu na filmu prikazana - rekla je E. J. Richards, menadžerica iz Velike Britanije.

- Najviše me se dojmila ta raznolikost, od prirode do starog grada, tvornice su zanimljive. A sve je povezano nekoliko sati jednostavne vožnje. Što nam je važno, zbog troškova - zaključio je Benjamin Hendriks, menadžer iz Nizozemske.

Predsjednik američke svjetske organizacije, rodom Hrvat, s adresom u Kanadi kaže, holivudski je štrajk direktno stopirao njihov rad.

- Kanada i Britanija, kao servisni modeli, su na pauzi, ali nadamo se da će i glumci pronaći rješenje, kao što je sporazum postignut sa scenaristima. No, naš posao je umrežen, zato je važan dolazak u Hrvatsku. Mi ne znamo što tražimo dok to ne vidimo. To je naš posao - rekao je John Rakich, predsjednik LMGI-ja iz Kanade.

Štrajk je i u Hrvatskoj privremeno odgodio 4 inozemna projekta. No, brojke za ovu i prošlu godinu oduševljavaju.

- Otprilike se krećemo oko 44,5 - 45 milijuna eura po potrošnji - otkrila je Tanja Ladović Blažević iz Ureda "Filming in Croatia".

Trenutno je u procesu izmjena Zakona o audiovizualnim djelima, a čeka se Fond kojim bi se educirali novi djelatnici. U protivnom, inozemne projekte ćemo morati odbijati, zaključuje.

I.B.