Istarska policija zabilježila novi oblik računalne prijevare putem lažne stranice e-Građani

ROVINJ - Putem lažne stranice e-Građani, mladić iz Rovinja dobio i otvorio poruku kojom mu se na prijevaru nudila novčana pomoć za stanovanje, a nakon čega mu je račun blokiran.

Rovinjska policija zaprimila je prijavu 23-ogodišnjaka koji je prevaren nakon što je zaprimio lažnu e-poruku.

U tekstu poruke navodi se kako je Republika Hrvatska primatelju odredila financijsku pomoć za stanovanje u iznosu od 250,89 eura i da se sustavu e-Građani zbog sigurnosti može pristupiti samo putem QR kôda i pristupne lozinke koja je važeća narednih 48 sati.

Foto: MUP / Ilustracija


Oštećeni je, slijedeći upute iz poruke, pristupio svojem bankovnom računu nakon čega mu je isti blokiran. Policija nastavlja poduzimati mjere i radnje na utvrđivanju okolnosti ove računalne prijevare.

Proteklih dana na veći broj adresa elektroničke pošte različitih primatelja u Hrvatskoj dostavljena je lažna poruka naslova 'Potvrda o prihvaćanju automatskog zahtjeva za pomoć u stanovanju', u potpisu koje se navodi Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.

U poruci se navodi odobrenje 'zahtjeva za pomoć u stanovanju za 2023. godinu'. Pravo koje se u poruci navodi ne postoji u hrvatskom sustavu socijalne skrbi stoga upozoravamo građane da se radi o prijevari, priopćili su iz istarske policije.

Upozoravaju sve primatelje navedenih poruka da se radi o lažnim porukama odnosno pokušaju prijevare te upozoravaju građane da ne otvaraju niti koriste poveznice unutar poruka. Savjetuju da se poruku briše i da se na nju ne odgovara.

Kako bi se izbjegli ovakvi događaji, Policijska uprava istarska donosi nekoliko savjeta koji pomažu da se smanji broj on-line prijevara, odnosno koji indikatori mogu upućivati da se radi o internetskim prijevarama:

  • Nude vam novac

Ako ste zaprimili neočekivanu poruku u kojoj vam nude financijsku pomoć, budite na oprezu! Napadači koriste loše financijske situacije i želju za novcem kako bi prevarili građane.

  • Koriste QR kod kao poveznicu

Ako vas u e-pošti navode da skenirate QR kod radi veće sigurnosti, nemojte to napraviti! Korištenjem QR koda napadači lakše skrivaju stvarnu adresu stranice na koju vas vode i navode vas na pristup stranici putem mobitela na kojem je teže prepoznati prijevaru zbog manjeg ekrana.

  • Vode vas na lažnu stranicu na kojoj morate ostaviti svoje osobne podatke

Skeniranjem QR koda dolazite na lažnu stranicu koja oponaša izgled e-Građani sustava i pristupne forme u obliku prijave tokenom internetskog bankarstva. Provjerite URL stranice na kojoj se nalazite i usporedite ga sa službenom stranicom.

  • Tjeraju vas na brzu reakciju i unos osobnih podataka

'Lozinka za pristup vrijedi još 48 sati'. Stvaranjem osjećaja hitnosti napadači vas tjeraju na brzu reakciju i žele da djelujete nepromišljeno i bez kritičkog razmišljanja predate svoje osobne podatke!

Policija poziva građane da budu oprezni, a u slučaju da posumnjaju u prijevaru, prijave događaj policiji na broj 192.

B.K.

PROČITAJTE JOŠ:

Pažanin nasjeo na lažni mail o povratu poreza i ostao bez više od 4.000 eura
34-ogodišnjak s Paga ostao je bez više od 4.000 eura nakon što je ustupio podatke s bankovne kartice kako bi mu ‘sjeo povrat poreza’. Policija i Porezna uprava upozoravaju da mailove kojima im se lažno nudi ‘automatski povrat poreza’ treba odmah brisati. Jučer je u Policijskoj postaji