> ## Content Index
> Fetch the complete content index at: https://www.morski.hr/llms.txt
> Use this file to discover other available public pages before exploring further.

# Interes za otkup grožđa je velik, a cijene "skaču u nebo" - U Dalmaciji cijene više nego u Istri
- URL: https://www.morski.hr/interes-za-otkup-grozda-je-velik-a-cijene-skacu-u-nebo-u-dalmaciji-cijene-vise-nego-u-istri/
- Published: 2023-09-21T08:14:59.000Z
- Updated: 2023-09-21T08:14:59.000Z
- Author: Ivelina Gašpar
- Tags: Dalmacija, Istra, vinogradarstvo

**Berba ranih sorti grožđa započinje ovih dana. Zanimanje za njegov otkup ove je godine iznimno veliko jer je u nekim krajevima Hrvatske zbog vremenskih ekstrema urod potpuno podbacio. A kada je nečega malo i potražnja velika cijene skaču u nebo.**

Grožđe je u Istri gotovo dvostruko skuplje u odnosu na lani. Unatoč tomu obitelj **Nikol Banko** rasprodala ga je i prije nego što je ubrano. Ovisno o sorti i načinu branja za kilogram postiže cijene od eura pa do eura i 60 centi. 

\- Oni koji žele posebnu robu su unaprijed godinu dana rezerviraju, dogovorimo određene količine i to se u hodu određuju termini berbe sukladno parametrima - rekla je Banko.

**Fiorenzo Paulić** dio će grožđa preraditi, a viškove prodati. Cijene još nije formirao, no misli da bi s cijenom od euro i pol za kilogram malvazije pokrio troškove. 

\- Ja ne znam niti izračunat koliko je naraslo od zaštitnih sredstava, umjetnih goriva i sve radna snaga, od svega toga - kazao je Paulić.

Potražnja je rekordna pa su i takve cijene. Što za vinogradarstvo nije loše. 

\- Kako bismo imali svake godine sve više vinograda i sve više površina, a to putem cijene možemo postići - istaknuo je za [Dnevnik HTV-a](https://vijesti.hrt.hr/gospodarstvo/sve-skuplje-cijene-grozda-11009095?ref=morski.hr) **Luka Rossi**, predsjednik vinara i vinogradara Istre.

### Visoke cijene u Dalmaciji

U Dalmaciji cijene još i veće, kilogram se prodaje i po 3 i pol eura. Zbog bolesti, kiša i tuče, grožđa je malo na tržištu. 

\- Ove godine pogotovo bile sorte su tražene i ljudi ne pitaju kolika je cijena, samo je bitno da ga ima. Niti ne pitaju za sortu - rekao je **Tomislav Glavić**, predsjednik Udruge vinara i vinogradara Nadin.

Na istoku zemlje uz grožđe sve je traženiji mošt. Ove će se godine litra prodavati za euro i 80\. Kupaca ima. 

\- Uglavnom su to hobi vinari iz sjeverozapadne Hrvatske koji za svoje potrebe koriste taj mošt i prerađuju ga u vino za vlastite potrebe - objasnio je **Mijo Čorić.**

Unatoč rekordnim cijenama potražnja za grožđem je velika jer je uz sve češće vremenske nepogode u Hrvatskoj svake godine i sve manje nasada. Stoga je nužno potaknuti vinogradare na širenje vinograda.

I.B.