DVIJE LOKACIJE Na području NP Mljet postavljeno 30 kolektora: "Otkrivat će zdrave jedinke plemenite periske!"

Podmorje otoka Mljeta, a posebno Veliko i Malo jezero, nekadašnja su bogata staništa našeg najvećeg školjkaša plemenite periske (Pinna nobilis).
Populacija ovog školjkaša iznimno je ugrožena pojavom bolesti 2019. godine koja je zahvatila cijeli Mediteran tako pa tako i Jadransko more.
Svibanj je vrijeme kad se postavljaju kolektori za prihvat mlađi plemenite periske duž Jadranske obale. U Nacionalnom parku Mljet tim Hrvatskog veterinarskog instituta iz Zagreba postavio je 30 kolektora na dvije lokacije u Velikom jezeru i u uvali „Srednja“. Važnost postavljanja kolektora potvrdilo bi teoriju o postojanju zdravih odraslih jedinki plemenite periske koje se mogu reproducirati, a ujedno su otporne na uzročnika bolest.
Stavi pravu stvar na pravo mjesto u pravo vrijeme!
Plemenita periska se razmnožava tijekom ljeta, porastom temperature mora, njena mlađ putuje morskim strujama i hrani se planktonom dok ne naraste, oteža i padne na morsko dno gdje se bisusnim nitima učvrsti za sediment i nađe konačno stanište.
Odrasla jedinka plemenite periske može narasti do 120 cm, a može filtrirati do 2000 litara mora dnevno i njena uloga u održanju ravnoteže morskog ekosustava je izuzetno važna.
Tijekom prošlogodišnje eko akcije čišćenja podmorja koju je u suradnji sa Javnom ustanovom „Nacionalni park Mljet“ i ronilačkim klubom „Aquatica“ Mljet provela Udruga veterana HRM, pronađene su jedinke periske za koje je trebalo potvrditi o kojoj je vrsti riječ. Tim Hrvatskog veterinarskog instituta ujedno je provjerio lokacije na kojim su pronađene mlade jedinke za koje je potvrđeno da se radi o vrsti zrakasta periska (Pina rudis) koja se sve češće bilježi u našem podmorju.




Foto: NP MLjet
J.T.